czwartek, 15 maja 2014

"Poznaj Poznań" czyli Poznań w jeden dzieńPrzy okazji jednej z Międzynarodowych Studenckich Konferencji wraz z Doktorką odwiedziliśmy Poznań. Miasto, które już dawno chcieliśmy odwiedzić, jednakże zawsze było nam tam nie po drodze. Ale w końcu się udało!
Jechaliśmy tam z nastawieniem WOW! Poznań- miasto nowoczesne i prężnie rozwijające się. Niewiele się myliliśmy.
W poście chciałbym przedstawić jak szybko i sprawnie zwiedzić Poznań w jeden dzień!

Dojazd
Wycieczka autem jest bardzo wygodna. Autostrada naprawdę ułatwia sprawę. Jeżeli mieszkasz na południu lub wschodzie naszego kraju wjeżdżasz na A1 i pędzisz prosto do Poznania! Jednak mała wskazówka. Chcąc zaoszczędzić ok. 20 zł na autostradzie, za bramką gdzie zapłacisz 15,50 wyjedź na zjeździe na Wrześnie. Pozwoli Ci to zaoszczędzić ok. 30 zł łącznie w dwie strony, a droga jest praktycznie taka jak autostrada.

Stary Rynek

Zaczynamy naszą wycieczkę od Starego Miasta. Wokół jest mnóstwo parkingów, więc nie ma problemu z parkowaniem. Oczywiście płatnych(nawet w sobotę). Piękne kamienice i okolice wokół sprawiają, że czujesz się jakbyś się odrobinę przeniósł w czasie. Pięknie odrestaurowane budynki, wspaniały ratusz, z którego o godz 12:00 koziołki obwieszczają południe. Znajduje się tam parę muzeów, które warto odwiedzić. Wspaniałe miejsce dla miłośników fotografii.

Fara Poznańska

Dla fanów architektury sakralnej(i nie tylko) zaraz obok rynku znajduję się przepiękny obiekt sakralny: Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Marii Magdaleny, czyli tak zwana Fara. Szczerze? Jest to numer 3 w rankingu najpiękniejszych kościołów jakie widziałem, zaraz po Bazylice św. Piotra w Rzymie i Kościele na Jasnej Górze w Częstochowie. Budowla robi niesamowite wrażenie. Naprawdę warto ją zobaczyć. Dech w piersiach zapiera.

Koziołki

Jak już wspominałem, o godzinie 12:00 z wieży ratuszowej, koziołki uderzające się rogami wraz z lecącym tle hejnałem obwieszczają południe. Koziołki to znak rozpoznawczy Poznania, natkniemy się na nie w wielu miejscach, ot chociażby na fasadach ławeczek w mieście. Jest również oficjalny pomnik koziołków, który znajduję się obok Urzędu Miasta, nieopodal Starego Miasta. Idealne miejsce na selfie z koziołkiem :)

Rogale św. Marcina

Kolejnym znakiem rozpoznawczym Poznania, są rogale świętomarcińskie. Iście opatentowany produkt. Do zakupu tylko w Poznaniu! Pyszne rogale z rodzynkami, orzechami i masą makową! Polecam! Bardzo dobre do kupienia w sklepie spożywczym "20" przy ul. Rynkowej, a także w piekarni za kolejnym rogiem. Uwaga! Cena jest odrobinę porażająca, ale warto spróbować. Zazwyczaj ok. 36 zł za kg.

Malta

Obowiązkowo, każdy zwiedzający Poznań, powinien udać się na słynną Maltę. Fajnie położony akwen wodny w mieście. W piękną pogodę na pewno nie można się tam nudzić.

Panorama Poznania

Chcących zobaczyć przepiękną panoramę Poznania, warto wjechać na 17 piętro Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Widok naprawdę robi wrażenie.

Stary Browar

Obowiązkowych punktem zwiedzania, jest galeria handlowo- rozrywkowa "Stary browar". Świetne miejsce! Wiele sklepów, także bardzo markowych, smaczne restauracje -m.in. polecamy spaghetti w restauracji Le-Targ (dłuższa relacja z kolacji w tym bistro w kolejnych postach), a także cudowny zielony trawnik o dużej powierzchni do odpoczynku na zielonej trawce czy też leżaczkach należących do knajpki Weranda. Każdy z pewnością w tym miejscu znajdzie coś dla siebie.


To tylko wycinek tego co można zwiedzić w Poznaniu, warto również wybrać się na spacer po ul. św. Marcin, odwiedzić stadion wybudowany na Euro 2012, a także zobaczyć nowy dworzec.

Naszym zdaniem, jeśli macie dzień wolny i chcielibyście go dobrze wykorzystać na zwiedzanie,  Poznań wydaje nam się bardzo dobrym pomysłem! Polecamy serdecznie!

4 komentarze:

 1. Wstyd, że w Poznaniu jeszcze nie byłam. Muszę się tu koniecznie udać :P
  Zapraszam na lody ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam w Poznaniu tylko raz i to daawno temu. Chętnie się wybiorę, może na weekend? Znasz tam dobre i tanie hotele?
  http://zycienienabogato.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie "dwójki" młodych lekarzy, tylko "dwojga".

  OdpowiedzUsuń
 4. W Poznaniu spędziłem połowę swojego życia zdecydowanie najbardziej uwielbiam Stary Rynek i Półwiejską :)

  OdpowiedzUsuń